Napisz książkę, cz.2 – bądź dociekliwy

Co to jest dociekliwość?

Dociekliwość jest naturalną konsekwencją ciekawości świata, o której pisałam w części pierwszej. Jeżeli jestem ciekawa kogoś lub czegoś, to naturalną reakcją jest, że chcę się dowiedzieć o kimś lub o czymś jak najwięcej. Melchior Wańkowicz cytuje Churchilla, którego nazywa „rasowym reporterem”, aby reporter „nizał relacje o zdarzeniach publicznych na siatkę doznań osobistych”.

Rozwijając historie, które opisałam, w czasie rozmowy z s. Elżbietą dopytywałam, kiedy to się wydarzyło, ile wtedy miała lat, jaki to zakon itd., itp. W rozmowie z panią biolog dowiedziałam się, gdzie pracuje, jak długo, dlaczego w takiej dziedzinie itd. Zawsze pytaj o to, co interesuje się osobiście, co ty chciałbyś wiedzieć, bo tylko wtedy rozmowa będzie interesująca. Czasami trzeba opowiedzieć coś o sobie, aby rozmówca się otworzył, ale nie przekraczaj granicy. To on jest ważny, nie ty.

Polub swojego rozmówcę

Jednak musisz, po prostu musisz pamiętać, że taka rozmowa nie może mieć nic wspólnego z odpytywaniem czy przesłuchaniem, jak to widać czasami w telewizji czy słychać w radiu. Wrogość wobec rozmówcy czy walka z nim jest czymś najgorszym, co możesz zrobić. On jest twoim gościem, zgodził się na rozmowę, bo go o to prosiłeś, więc teraz nie wolno ci traktować go jak materiału roboczego. Musisz dbać o jego samopoczucie, autentycznie interesować się jego losem i przeżyciami. Druga osoba natychmiast wyczuje, czy jesteś mu życzliwy, czy chcesz go tylko wykorzystać. Jeżeli już zaskarbisz sobie jego zaufanie, możesz się dowiedzieć rzeczy niezwykłych, a czasem, jeśli ci szczęście dopisze, usłyszysz, że „jeszcze nigdy nikomu o tym nie mówiłem, pani pierwszej to mówię”. Miałam to szczęście, że kilka razy w życiu usłyszałam takie słowa, a historie były rzeczywiście fascynujące. Tobie też tego życzę:)

Jak usłyszeć takie słowa, czyli o zaangażowaniu, przeczytasz w następnym wpisie.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak napisać książkę, cz.1 – bądź ciekawy świata | PortaloForum.pl - 18 lutego 2015

    […] Gdyby pójść za ciosem, można by z obu opowieści napisać książki, nie tylko reportaż. Ale o tym będzie w następnej części, pt. „Bądź dociekliwy”. […]

Leave a Reply

CommentLuv badge