Homo homini lupus est

Temat Ukrainy i ludobójstwa na Polakach w czasach rzezi wołyńskiej jest powoli przez nas odkrywany, choć daleko jeszcze do pełnego opracowania historycznego tematu.

Autorka przypomina prawie nieznane w naszej świadomości zbrodnie na Polakach dokonane m.in. w Humaniu czy Batohu. W tym kontekście męczeństwo św. Andrzeja Boboli w 1657 r. i nieludzkie tortury, jakim był poddany, w niczym nie odbiegało od opisów morderstw na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 40. XX w. Możemy się nawet pokusić o przypuszczenie, że nieznanych z imienia świętych z tego okresu mamy niezliczoną ilość…

Pomarańska stara się wytłumaczyć ukraińską nienawiść do Polski i Polaków teorią konfliktów cywilizacji Feliksa Konecznego – w tym przypadku bizantyjskiej i łacińskiej. Odwołuje się także do teorii podłoża historycznego Ludwika Krzywickiego i Kazimierza Dobrowolskiego. W książce możemy się zapoznać z wynikami badań z różnych dziedzin, nie tylko historii, ale także socjologii, nauk politycznych, stosunków międzynarodowych. Jej interdyscyplinarność jest jej niewątpliwą zaletą.

No comments yet.

Leave a Reply

CommentLuv badge