Napisz książkę

Na pytanie, czy pisanie książki jest sztuką, czy rzemiosłem, jeszcze nikt nie udzielił stuprocentowo pewnej odpowiedzi. Dyskusja na ten temat przypomina rozważanie – co było najpierw – jajko czy kura? Na tym blogu nie będę rozstrzygała, czy jest tak, czy inaczej. Raczej postaram się pokazać, że pisanie jest czymś naturalnym jak oddech. Od nas zależy, czy przekształcimy to w sztukę, czy staniemy się rzemieślnikami. Od razu jednak chcę powiedzieć, że dla mnie określenie „rzemieślnik” nie jest niczym złym  czy obraźliwym. Lepiej być dobrym rzemieślnikiem niż słabym artystą.Tylko nieliczni szczęśliwcy zostali obdarzeni iskrą Bożego talentu, którą jednak muszą pielęgnować i rozpalać do czerwoności, aby nie zgasła. Melchior Wańkowicz w „Prosto od krowy” pisał o pogardzanej klasie reporterów, ludzi, którzy zajmują się pisaniem na co dzień: „Aby oddać czytelnikowi całą złożoność zagadnienia, nie wystarczy to zagadnienie zobaczyć i i przekazać centrum mózgowemu czytelnika. Należy uchwycić zapach, melodię i przekazać zmysłom ludzkim, przekazać odczuciom artystycznym i zatajonej podświadomości. Wielki reporter jest artystą. Szeroka klawiatura środków, którymi się posiłkuje, wymaga surowej dyscypliny. Wówczas dyskusje, czy jest literatem, stają się anachronizmem.”

Skręciłam w tym miejscu w stronę reportażu i jednego z jego ojców, Melchiora Wańkowicza, z konkretnego powodu. Nie jestem specjalistką od poezji ani dramatu. Nigdy w życiu nie napisałam wiersza, zawsze zazdrościłam tym, którzy to potrafili. Napisałam  książkę z dziedziny literatury faktu, pt. „Potwór z Saskiej Kępy”, i chciałabym przekazać Wam wszystkim moje doświadczenia, bo pisanie książki – czy to beletrystycznej, czy reportażowej – od strony technicznej jest podobne. Różni się tylko „materia” pisarska. Wielcy powieściopisarze, jak na przykład Emil Zola, Wiktor Hugo, Herman Mellville (autor „Moby Dicka”), zaczynali jako reporterzy, ale pisząc „zaczynali”, nie chcę obniżać ich rangi pisarskiej, a jedynie pokazać, że reportaż nie miał i trochę do dziś nie ma, rangi literackiej. Rudyard Kipling, autor „Księgi dżungli”, mówił, że „dobry reportaż jest szacownym stworem Bożym”; bardzo mi zależy, aby mnie uważano za reportera.”

W następnym wpisie powiem Wam, jakie trzeba mieć predyspozycje, aby móc napisać książkę, jakie cechy powinien mieć kandydat na pisarza czy reportażystę; czy pisarzem trzeba się urodzić, czy można się tego nauczyć.

Autorem ilustracji jest Leszek Frey-Witkowski ze Świebodzina.

Autorem ilustracji jest Leszek Frey-Witkowski ze Świebodzina.

 

2 komentarze to “Napisz książkę”
  1. Franciszek 13 lutego 2015 at 12:47 #

    Brawo dla autora

Leave a Reply

CommentLuv badge