Kurdupel, czyli męska Hiena

To książka nietypowa. Mężczyzna napisał książkę dla kobiet. Opisał w niej specyficzny typ mężczyzny, którego obrazowo nazwał Kurduplem, aby oddać charakter jego postaci, nie tyle zewnętrzny, co raczej kurduplowatość (karłowatość) wewnętrzną: intelektualną, duchową, emocjonalną. Nad swoją ofiarą, czyli żoną czy partnerką (dodać należy, że to też specyficzny typ kobiety), nie znęca się fizycznie, jest na to zbyt przebiegły, ale stosuje terror psychiczny – równie niszczący i toksyczny. Dlaczego kobiety na to się godzą?

Odpowiedź jest zawarta w książce, która nie aspiruje do bycia poradnikiem psychologicznym czy analizą socjologiczną. Jej największym atutem jest porażająca autentyczność, autor osobiście przeprowadził kilkanaście rozmów z ofiarami Kurdupla. Pisze językiem żywym, potocznym, czasami stosuje soczyste wyrażenia, jak np. „chętnie spuściłby łomot Kurduplowi”, ale to tylko podkreśla „życiowość” książki.

Na mnie wstrząsające wrażenie zrobiła opowieść jednej z bohaterek, która nie miała nawet własnej torebki i swoje rzeczy nosiła w foliowej reklamówce. Inna musiała przerabiać starą sukienkę, aby córka mogła iść na studniówkę. Należy dodać, że historie te nie opisują rodzin patologicznych z tzw. nizin społecznych, Kurdupel zawsze wybiera na swoją ofiarę kobietę wrażliwą, zamożną, a przynajmniej taką, która ma taki potencjał.

W przedmowie od wydawcy, którą pisał mężczyzna, możemy przeczytać znamienne słowa: „…i mamy to, co mamy , czyli tabuny zniewieściałych facecików potrzebujących aż do późnej starości matek i babć, niezdolnych nie tylko do należytego zachwytu nad kobiecością, ale wprost niepotrafiących kobiety ani zatrzymać przy sobie, ani utrzymać inaczej jak Krzywą Mordą i metodami wprost z sowieckich gułagów i nazistowskich kacetów. Mamy całe dywizje facetów, których bronią jest lizusostwo i wazeliniarstwo, donosicielstwo i cwaniactwo. Facetów bez właściwości, bez poglądów, bez pieniędzy, bez chęci do pracy i życia. Facetów utożsamiających cwaniactwo z inteligencją, przedsiębiorczość ze złodziejstwem, politykę z politykowaniem i awanturą, chamstwo z dzielnością…”

Książka dla każdej z nas: singielki, żony, partnerki czy rozwódki.

No comments yet.

Leave a Reply

CommentLuv badge