Zdumiewający świat ludzi radzieckich

Zapomnieliśmy już, czym był ZSRR, jakie były realia życia w PRL-u, czasami nawet z nostalgią wspominamy (zwłaszcza starsze pokolenie) tamte czasy.

 
W rzeczywistości nie było tak różowo, jak się niektórym wydaje. ZSRR istniał w realnym świecie, ale w ludzkich umysłach miał funkcjonować jego idealny obraz propagandowy. Książka Macieja Chłopka opowiada o wielkim wysiłku propagandowym, którego celem było wychowanie Polaków podziwiających i miłujących ojczyznę światowego proletariatu, i o reakcji polskiego społeczeństwa na ten wysiłek. Służyć temu miała swoista reklama Kraju Rad, polegająca m.in. na informowaniu społeczeństwa o badaniu roślinności na Marsie lub planach wyhodowania krzyżówki małpy i człowieka.

Niniejsza praca opowiada o wielkim wysiłku propagandowym, którego celem było „wyhodowanie” Polaków podziwiających i miłujących ojczyznę światowego proletariatu, i o reakcji polskiego społeczeństwa na ten wysiłek. Opowiada o zderzeniu dwóch wizji wschodniego sąsiada – propagandowej i antypropagandowej – i o tym, co z tego wynikło. Czytelnikowi pozostawia odpowiedź na pytanie, czy ten ogromny wysiłek propagandowy okazał się syzyfowymi pracami, czy też wydał owoce i ułatwił sowietyzację Polaków…

No comments yet.

Leave a Reply

CommentLuv badge